LINUX: Kubuntu/Ubuntu/Xubuntu za darmo!

KubuntuPrawdę mówiąc ta opcja jest już dostępna od jakiegoś roku ale pomyślałem że umieszczę ja tutaj w razie gdyby ktoś miał ochotę z niej skorzystać…

https://shipit.kubuntu.org/

Mimo wszystko jest to całkiem dobre wyjście którzy jeszcze nie mogą się zdecydować rozpocząć swoją przygodę z Linux-em, bo do domu po około ~2 tygodniach dostajemy Kubuntu 6.06 LTS (Dapper Drake) na 1 lub nawet 10 CD we wszystkich możliwych wersjach jakie są możliwe 🙂 x86 – dla procesorów 32bitowych tz. Pentium-y, i wszystkie AMD poza tymi które są 64bitowe, bo do nich jest specjalna wersja x64 która odpali się też na Xeon-ach z technologią EM64T, Opteron-ach i Athlon-ach 64.

Z tymi płytami jest tylko jeden problem, nie są najnowsze… nie wiem czy występują w nich jakieś błędy bo mnie osobiście Kubuntu troszkę oblatuje ale dla tych którzy nie mają bardzo sprecyzowanych wymagań i chcą zobaczyć jak to jest na linux-ie to dobrze wyjście.
Kubuntu jest w miarę prosty, ma graficzny instalator a na dodatek zapala z CD.

Dla bardziej wymagających Kubuntu poleca ściągnąć wersję 6.10: http://kubuntu.org/download.php

a ja polecam:
SLACKWARE – http://slackware.com – bardzo dobra ale niestety dedykowana dla użytkowników zaawansowanych, bardziej nadaje się na serwer niż na desktop ale dla mnie może być tu i tu 😉 (bardzo przypomina FreeBSD)

Gentoo – http://www.gentoo.org/ – alternatywna dystrybucja która cieszy się bardzo dobrą opinią. Niestety instalacja bardzo długo trwa, głównie dlatego że polega na kompilacji wszystkiego! Ma to swoje wady (w/w) ale też zalety, dzięki takiemu kompilowaniu pliki wykonywalne są bardzo zoptymalizowane zarazem szybka.

Xubuntu – http://www.xubuntu.org/ – to taki Kubuntu tylko że zamiast KDE mamy do dyspozycji Xfce4, bardzo dobry WM znacznie lepszy niż KDE, Gnome itp… *

* dla mnie

Ubuntu – http://www.ubuntu.com/ – jw. tylko że z Gnome-em 🙂

PLD – http://www.pld-linux.org/ – polska dystrybucja linux, podobno bardzo dobra który tak samo jak Slackware celuje raczej w zaawansowanych użytkowników.

Debian – http://www.debian.org/ – uniwersalna dystrybucja, dysponuje sporą bazą pakietów. Osobiście za nią nie przepadam ale wiem że jest dobra.

Jednak wybór pozostawił bym wam, bo mówi się tak:
„nie ma złych systemów, są źli użytkownicy” *
„są gusta i guściki, każdemu się nie dogodzi”

* windows jest zły 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *