Porównanie ofert hostingowych – wstęp

bezpieka.orgWstęp

W poszukiwaniu tematu, podczas dyskusji na forum, podjęte zostały rozmowy o posiadania własnego hostingu.

Część osób na pewno chciałaby zobaczyć jak wygląda prowadzenie strony, blogu – całkowicie uniezależniając się od reklam czy też innych dziwnych restrykcji dotyczących transferu. Zachęcam do przeczytania i komentowania. Całość artykułu została podzielona na części, poniżej przedstawiam wstęp, którego zadaniem jest wyjaśnić podstawowe założenia tematyki i przyczyny. Artykuł jest już przygotowany w zarysie i na pewno będzie modyfikowany podczas jego powstawania – będę się starał uwzględniać pytania, problemy czy też uwagi jaki zostaną zadane w komentarzach czy też na forum.

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że szukając promocji oraz weryfikując własne potrzeby, można spokojnie znaleźć dobry hosting już w cenie 10 zł … za ROK! Tak, to możliwe. Przeważnie jest to opłata tylko za pierwszy okres rozliczeniowy, każdy następny jest już pełno płatny. W większości przypadków, ten okres całkowicie wystarczy na weryfikację, sprawdzenie i podjęcie decyzji, co dalej. Przy takich niskich cenach, można się pokusić o wykupienie oferty w kilku miejscach, ale aby uniknąć takich zakupów, powstał właśnie ten artykuł. Postaram się wyjaśnić wady i zalety, faktyczne koszty oraz najlepsze sposoby na zarządzanie własnym hostingiem. Zgodnie z obietnicą, będę weryfikował codziennie?? ciekawe promocje i propozycje dotyczące hostingów. Wszystkie osoby, śledzące naszą stronę będą mogły w jednym miejscu odszukać coś dla siebie, jak tylko pojawi się promocja (czasami trwają dzień, kilka godzin – można to porównać do ‚polowania’). Sam staram się kupować w celach testowych i weryfikacji oferowanych możliwości (pamiętam, jak mi ‘padł’ transfer na home.pl – przekroczenie 5TB transferu w miesiącu).

Na początek porównamy następujące hostingi:

Dlaczego właśnie taki wybór? Są to dosyć duże firmy hostingowe o ugruntowanej pozycji na rynku, które oferują dobre parametry w przystępnej cenie oraz posiadają ciekawe i częste oferty promocyjne. Nie bez znaczenia może mieć lokalizacja serwerowni, a tym samym naszych danych. Każde państwo może posiadać inną politykę dotyczącą utrzymywanych danych, dostęp do wglądu oraz inne mniej lub bardziej istotne parametry. W naszym przypadku, nie ma to na szczęście najmniejszego znaczenia, ale mimo wszystko warto zwrócić na taką informację uwagę. Praca na serwerze znajdującym się w Kanadzie jest niesamowicie szybka, jeśli chodzi o wymagany dostęp do danych np. w USA, ale próba ściągnięcia z serwera już na własny dysk pliku np. 10GB jest już wyzwaniem czasowym.

Uwaga! Nie spotkałem jeszcze hostingu, gdzie otrzymam wręcz nieograniczone zasoby w bardzo niskiej cenie. Niska cena = zwiększona uwaga. Zwracam uwagę na pozornie tanie zakupy na allegro, olx lub innych portalach. Zalecam daleko idącą ostrożność jeśli zależy nam na przesłanych tam danych lub dostępności oferowanych rozwiązań. Takie serwery bardzo często znajdują się w serwerowniach o których opinie nie są najlepsze a dostępność na bardzo niskim poziomie. Jakiś czas temu kupiłem hosting, który nie dość że przestał działać po 2 tygodniach, to jeszcze nie było możliwości odzyskania danych (sprzedający przestał się odzywać, kwota 7 zł/rok nie była warta robienia zamieszania). Już od dawna tak nie kupowałem, ale jeżeli ktoś posiada aktualne informacje, proszę o kontakt.

Wybór oferty należy uzależnić od oczekiwań i możliwości finansowych. W innym celu kupimy hosting współdzielony, w innym VPS, a jeszcze w innym serwer dedykowany. Wszystko ma swoje wady i zalety oraz cenę.

Dlaczego nie polecam stawiania hostingu w domu?

Na pewno nie w okresie kiedy zaczynamy dopiero poznawać systemy, zabezpieczenia i polecane rozwiązania. W większości przypadków, kończy się to tylko irytacją, w skrajnych przypadkach utratą bezpieczeństwa własnej sieci. Irytacja na pewno wystąpi jeśli będziemy musieli po raz kolejny (np. 10-ty) , przeinstalować serwer Linux’a bo przestało wszystko działać i nie znamy przyczyny – w końcu się dopiero uczymy. Nie chodzi o to że jest to problem, sam tak twierdziłem – CD, DVD, USB – reboot, instalacja, usługi, jest – działa. Czas – tylko 20 minut. Ale jeśli mamy to wykonać 10 razy … stracimy w ciągu dnia co najmniej w ciągu dnia 2-3h na czekanie, aż system zostanie zainstalowany. Nie dość że jest to monotonne i denerwujące, to jeszcze tracimy często chęć i zaangażowanie do dalszej zabawy. Nic tak nie rozprasza jak bezczynne obserwowanie postępu … instalacji. W przypadku serwerów VPS – klikamy tylko jeden przycisk i po chwili logujemy się na już przygotowany system, gdzie możemy podjąć zabawę praktycznie od razu.

Najważniejszą jednak kwestią, którą powinniśmy brać pod uwagę jest zapewnienie ciągłości dostępności usługi. Raczej w domu nie posiadamy zapasowych łącz czy też UPS’ów podtrzymujących zasilanie. Wiem, wiem – po co mi to do testów – staram się tylko poruszyć sprawy przyszłościowo, nic tak nie demotywuje do odwiedzania strony/bloga/forum jak jego niedostępność lub lagi pozwalające na zaparzenie herbaty. Wyłączenie dłuższe niż przewidywane prace konserwacyjno-techniczne, bardzo szybko kończą żywot danego serwisu.

Pozostałe ważne uwagi.

Jedną z najważniejszych rzeczy podczas używania hostingów, zabaw i analiz jest … keepass. Z doświadczenia wiem, że w przypadku zabaw z tylko jednym hostingiem, ciągłe wpisywanie haseł jest bardzo męczące (jeśli zaczniemy się bawić kilkoma – narasta to do rangi poważnego problemu). Należy zwracać już od samego początku dużą uwagę do zabezpieczenia haseł i dostępów. Generowanie indywidualnych przypadkowych haseł do każdej usługi jest wysoce zalecane. Pozwoli to w przypadku utraty hasła (zwykły błąd podczas zabaw – np. udostępnienie pliku konfiguracyjnego na stronie) nie spowoduje większych problemów, zmieniamy to jedno hasło i sprawa zamknięta. Jeśli użyjemy tego samego hasła do wszystkich usług (wygoda), problem może się pojawić w przypadku utraty hostingu, adresu pocztowego … i dalej już leci lawinowo. Zwracajcie na to uwagę, naprawdę warto.

Cennik usług.

Cena usług hostingowych liczona jest przeważnie za miesiąc użytkowania danej usługi. Piszę przeważnie, bo można oczywiście spotkać się z opłatami za użycie konkretnych danych zasobów (rozliczenie w MB, sekundach, dniach itd.), tutaj znowu dochodzimy do miejsca, gdzie należy przed zakupem wykonać dokładną analizę z kalkulatorem w ręku i chwilą czasu na przeczytanie wszystkich ‚stad kruczków’, czających się w przepastnych regulaminach – to też jest tematem tego ciągu artykułów. Koszt utrzymania wybranej usługi, różni się znacząco od możliwości skorzystania z danej promocji (część ofert dotyczy tylko firm i jest niedostępna dla osób fizycznych).

Nie można niestety podać konkretnej ceny za zakup usługi. Należy jednak rozważyć wydatek zaczynający się od 12 zł/rok lub 10 zł/miesiąc w przypadku serwera VPS. Górne kwoty właściwie nie istnieją (kwoty znacznie przekraczające 1000 zł nie powinny nikogo szokować), ale faktyczne utrzymanie na poziomie już ‚nie zabawy’ może nas kosztować w okolicy 30-50 zł/miesiąc i z taką kwotą proszę się liczyć w późniejszym okresie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *